Trzy prosiątka

Tak więc jestem – w jednej z najpiękniejszych dzielnic Pragi, czyli na Vinohradach. Siedzę w kawiarni u Trzech Prosiątek, gdzie mają wifi. Udało mi się po czesku zamówić, kawę, wodę i poznać hasło do wifi – co nie jest łatwe w języku, gdzie pomidorki cherry to dosłownie tłumacząc “pomidorzątka”.

Droga była długa ze względu na potworny korek na autostradzie tuż przed Pragą – trwają remonty, a oznaczonych objazdów niet. Zaraz po przyjedzie problem, bo mieszkamy w niebieskiej strefie, gdzie de facto parkować mogą tylko mieszkańcy. A żeby otrzymać kartę mieszkańca, trzeba mieć czasowy pobyt. A żeby mieć czasowy pobyt, trzeba mieszkać w Pradze trzy miesiące. Na razie auto wraca z powrotem do Krakowa, a potem chyba trzeba będzie wynająć garaż, na szczęście są względnie tanie.

Niedaleko nas jest parking, gdzie pojechaliśmy, żeby zostawić auto na noc. Automat parkingowy jednak nie działał, miły pan parkingowy go kilka razy kopnął, wyzywając od potwor i tłumacząc, że komputer wszystko zablokował. W końcu się udało, auto spało bezpieczne, a my poszliśmy do mieszkania.

Kamienica jest z lat 30, w środku przepiękna z oryginalną mozaiką. Kawalerka odnowiona, bardzo przyjemna (ale bez balkonu). Jako że nie ma mebli, oprócz kilku szafek kuchennych, moje ubrania są skazane na bytowanie na ziemi. Na razie są ładnie ułożone, zobaczymy, jak to będzie za parę dni. Z pudełka po garnkach zrobiłam sobie stylowy stolik na biżuterię i inne ładne rzeczy. Parapety służą jako półki na książki, a pokrętło od kaloryfera za wieszak na torebki.

Nie zabawimy tam długo, pewnie około miesiąca, więc całą tą sytuację traktuję na luzie. Martwi trochę brak lodówki (jak na Erazmusie), jestem skazana na częste zakupy, niestety. Pralki też niet, jest tu jakaś pralnia?

Zaopatrzyłam się także w czeski numer o jakiejś potwornie skomplikowanej taryfie, czeka mnie jeszcze kupno biletu i otwarcie konta w banku, ale to chyba dopiero jutro.

I jutro pierwszy dzień w pracy, jak to będzie, jak to będzie…

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s