Nowy Świat

Digimax A50 / KENOX Q2

 

Nowy Świat to jeden z moich ukochanych praskich zakątków, zaraz przy Zamku, a jednak nieoblegany przez turystów – i przez to chyba taki czarowny.

Uliczka ta powstała w XIV wieku, w sąsiedztwie Jeleniej Fosy. Jest dosyć długa, nieco kręta, brukowana kocimi łbami, zabudowana niskimi kamieniczkami. Obiektywnie – niezbyt atrakcyjna turystycznie, w skali tego, co oferuje Praga – ale jednak moja najulubieńsza.

Można się na nią dostać od strony placu przez wejściem na Zamek, ja jednak przeważnie wybieram spacer od przystanku Brusnice. Idę boczną uliczką, po której jeżdżą auta i meleksy, żeby po kilku minutach przenieść się o kilka wieków wstecz. Nowy Świat jest bardzo odosobniony: jest tam jedna restauracja i jedna kawiarnia, co za tym idzie więc, niewielu ludzi – można więc z łatwością wyobrazić sobie, że nadal trwają czasy renesansu i spokojnie podziwiać malutkie domki, wyglądające jak miniatury malostrańskich pałaców. Załamania ulicy powodują, że co kilkanaście metrów odsłania się nowa perspektywa – dlatego miejsce to nigdy mi się nie nudzi.

Nowy Świat kończy się placykiem pod murem zarośniętym bluszczem. Z prawej strony znajduje się przepiękna chata, w której mieści się hotel (Opis hotelu, uważanego za dziewiąty najromantyczniejszy na świecie), z prawej – pod górę pnie się uliczka, nie tak malownicza, ale bardzo senna i intrygująca, przy której mieści się surrealistyczna galeria (nie miałam odwagi wejść).

Powoli pnę się pod górę i, wychodząc na Plac Loretański, zawsze mam dosyć przykre wrażenie powrotu do teraźniejszości – Nowy Świat zostaje w dole, niewidoczny, ukryty – a ja, żeby przedłużyć jeszcze to uczucie dépaysement, kieruję się na ulicę Uvoz, z której roztacza się piękny widok na Pragę i po której, co ważne, również nigdy nie chodzi zbyt wielu turystów.

Spacer to tych zakamarkach Hradczan jest dla mnie zawsze bardzo orzeźwiający i polecam go każdemu, kto chce na chwilę uciec od zgiełku bez ruszania się poza centrum.

 

Digimax A50 / KENOX Q2

 

 

 

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

1 Response to Nowy Świat

  1. awo88 says:

    Można prosić kontakt do Pani? Nie mogę znaleźć maila, a chciałabym się skontaktować 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s